luni, 30 mai 2016

Cursul ”TEACH, LEARN AND QUALITY”, 15-20 mai 2016, Lisabona – Portugalia

În perioada 15-20 mai 2016, 5 profesori din școala noastră au participat la stagiul de formare profesională intitulat "Teach, Learn and Quality - internal strategies to improve the educational quality of the school", desfăşurat în Costa da Caparica, Lisabona – Portugalia, de către Eekhoutcentrum, organizație cu sediul în Flandra – Belgia, ce oferă cursuri de formare la nivel național și internațional pentru școli, centre de educație a adulților, management școlar, directori, profesori, educatori. La curs s-au reunite 40 de cadre didactice din ţările Europei: România (9), Turcia (6), Germania (2), Belgia-Flandra (8), Slovenia (2), Portugalia (5), Croația (2), Letonia (3), Polonia (2), Spania (1)

Obiective:
  • Înţelegerea sistemului de calitate în educație, în toate aspectele ce țin de managementul instituției
  • Definirea conceptului de calitate și structurarea planului de acțiune
  • Dobândirea și dezvoltarea de competențe necesare implementării unui sistem de calitate
  • Dezvoltarea de strategii în vederea implementării și susținerii unui sistem de calitate
  • Conceperea unui plan de acțiune propriu

Conținutul cursului:
  1. Introducerea sistemului de calitate EFQM
  2. Sistemul IMAR pentru îmbunătățirea calității
  3. Structura unui plan de acțiune în vederea implementării unui sistem de calitate coerent în instituțiile școlare
  4. Competențe și strategii necesare unui sistem de calitate funcţional
  5. Exemple de bună practică – conceperea unui plan propriu de acțiune

Sesiunile de curs au fost constructive: participanții au conturat idei despre sistemele educative din țările de proveniență și au prezentat aspectele esențiale, elementele ce dau unicitate fiecărui sistem educațional în parte, cu exemple de bună practică în ceea ce privește soluțiile proprii la problemele comune cu care se confruntă sistemele educative europene.

Cursul ”TEACH, LEARN AND QUALITY”, 15-20 mai 2016, Lisabona – Portugalia